Iednflucener-marketing

Influcener marketing jako sposób na zwiększenie promocji i sprzedaży firmy.

Modele współpracy z tzw. influcencerem, czyli osobą publikująca treści w swoich kanałach w formach video, tekstowe czy zdjęcia często śledzą setki, tysiące, a nawet miliony obserwatorów. Działania w tej formie z pewnością pozwolą w szybki sposób zwiększyć rozpoznawalność marki czy także wypełnić sprzedaż w niskobudżetowy sposób.


Influencer marketing: jakie ma zalety?

Nie licząc oczywistych zalet, jakimi jest wykorzystywanie zasięgu czy zwiększanie wzrostu rozpoznawalności marki – warto zwrócić uwagę na możliwości nie tylko marketingowe, czyli popularności marki a w szczególności sprzedażowe .


Więcej zalet modelu Influcener marketing?

 • Możliwość przedstawienia produktu zupełnie inaczej niż choćby w reklamach czy artykułu sponsorowanego.
 • Odnajdując targetowo odpowiedniego przedstawiciela Influcenera mamy możliwość pokazania produktu odpowiednim wiekowo i z podobnymi zainteresowaniami odbiorcom.
 • Szczera opinia i pokazywanie od A do Ze sposobów wykorzystania produktów w różnych, często nieoczywistych sytuacjach, na pewno się marce opłaca.
 • Współpraca z internetowymi twórcami pomaga firmie stworzyć taki „ludzki” wizerunek i nawiązać trwałą relację z potencjalnym nabywca.
 • Banner blindeness, czyli treści tworzone przez influencerów służą promocji produktów czy usług. Jednak odpowiedni dobór kanałów social media i formatu publikacji sprawia, nawet te treści, w których produkt placement jest bardziej oczywisty, wzbudzą zainteresowanie potencjalnego kupującego.
 • Podczas trwania kampanii influencerzy przekierowują swoich odbiorców na przykład do sklepu internetowego marki. Publikują aktywne linki do strony marki wzmacniając ją w wymiarze SEO, wpływając na podwyższanie jej pozycji w wyszukiwarkach. A wyższa pozycja i większa widoczność w Google to dotarcie do potencjalnych klientów, a w dalszej kolejności wsparcie sprzedaży.
 • Precyzyjne dotarcie do grupy docelowej — dzięki specjalizacji, podziałom tematycznym blogów i kanałów poszczególnych twórców łatwiej dotrzeć do osób o konkretnych zainteresowaniach i potrzebach. Można dotrzeć do nisz, które w innych mediach w ogóle nie są dostępne/ zagospodarowane. Osób zajmujących się majsterkowaniem, makijażem czy nauką języków obcych.
 • Niższy koszt budowania zasięgu, który w pewnym sensie sprzedaje marce swoją widownię. Żeby przekonać się, czy współpraca z influcencerem opłaca się nam w wymiarze mediowym, wystarczy prosta kalkulacja. Przeliczenie, ile kosztowałoby osiągnięcie tych samych rezultatów (przeczytań, obejrzeć, kliknięć) dzięki narzędziom reklamowym. Np. na YouTube „wartość zasięgu” można policzyć porównując go z kosztami uzyskania płatnych obejrzeć w formie reklamy preroll.

Jak i gdzie szukać odpowiedniego twórcy?

Odpowiedni mapping to pierwszy i najważniejszy krok jeszcze przed rozpoczęciem kampanii. Dobór odpowiedniego influencera nie powinien być pochopny, a poparty dokładnym researchem. Jeśli treści publikowane przez twórcę rozmijają się z charakterem marki i nie są̨ z nim spójne, istnieje duże ryzyko niepowodzenia akcji. Poza tym planując influencer marketing warto zwrócić uwagę czy w materiałach charakterystycznych dla wybranego twórcy jest w ogóle przestrzeń do prezentacji naszego produktu, czy firmy.

Kiedy mamy określony cel kampanii i konkretny produkt powinniśmy zdefiniować grupę docelową. Jej definicja powinna być wskazówką wśród jakiego typu influencerów powinniśmy szukać́ partnerów do współpracy. Kto inny czyta modowe wpisy dojrzałej blogerki, kto inny ogląda InstaStories ze stylizacjami nastoletniej instagramerki. Jak już̇ wspomniałam, podczas wyboru odpowiedniego twórcy internetowego musimy brać́ pod uwagę̨ czy jego sposób komunikacji pasuje do marki. Podczas współpracy nie powinniśmy nalegać́, aby zmieniał styl, w którym tworzy swoje treści – ucierpi na tym jego wizerunek i wiarygodność́, ale przede wszystkim skuteczność kampanii.

Jednym z błędów, który można popełnić jest wybór influencera, który prowadzi jednocześnie współprace z wieloma rożnymi markami z określonego segmentu. Taki influencer, działając trochę jak „słup ogłoszeniowy” nie jest najlepszym wyborem. Jego wiarygodność jest ograniczona. Influcencer, który promuje w tym samym czasie kilka (czasem konkurencyjnych) produktów nie działa ani na swoją korzyść́, ani na korzyść́ marki.

Ważną kwestią przy poszukiwaniach influencerów jest sprawdzenie jakości odbiorców przyszłego promotora marki. Niestety powszechnym zjawiskiem jest np. kupowanie followersów/subskrybentów, lajków, a nawet komentarzy. Warto więc sprawdzić́, jak duża ilość́ osób zaangażowanych na profilu influencera to prawdziwe konta pochodzące z regionu, z którego pochodzi twórca. Nie zapominajmy też o sprawdzeniu niedalekiej przeszłości działań́ Influencer. Poszukiwania pod katem konfliktów i kontrowersyjnych historii mogą̨ nas uchronić́ przed podjęciem współpracy z osobą, której wizerunek jest niestabilny.

Sposoby współpracy z influcencerem.

Pracę z influcencerem można podzielić́ na kilka kategorii. Każda z nich ma swoje plusy i minusy w zależności od potrzeb i budżetu marki. Biorąc pod uwagę̨ długość́ współpracy mówimy w zasadzie o dwóch modelach: pojedynczej aktywacji i ambasadorstwie, które jest relacją długofalową. Natomiast w przypadku sposobu rozliczenia: na ogół współpraca opiera się na wymianie barterowej (usługa za produkt) lub ma charakter komercyjny (płacimy za współpracę).

W ciągu ostatniego roku znaczenia nabrała na pewno długotrwała współpraca ambasadorska. Nic dziwnego, w końcu stała relacja oparta na zaufaniu to coś, co opłaca się̨ nie tylko w codziennym zżyciu  Influencer, który na wyłączność́ współpracuje z marką i poleca jej produkty staje się̨ wiarygodnym źródłem informacji, opinii i wsparcia. Inaczej niż̇, gdyby żonglował konkurencyjnymi produktami co kilka miesięcy czy tygodni.

Najczęściej, myśląc o długofalowej współpracy warto zainwestować́ i postawić́ na jedną lub maksymalnie kilka osób, które staną̨ się̨ twarzami i wiarygodnymi przedstawicielami marki. Trzeba się̨ jednak liczyć́ z ryzykiem – jeśli ambasadora marki dotknie wizerunkowy skandal, niestety będzie to rzutowało również̇ na markę̨. Świetnym przykładem jest Denny, która przez rodzinną aferę̨ straciła wszystkie kontrakty, w które była zaangażowana. Nawet po wielu miesiącach od wybuchu skandalu, jej współpraca z jedną z kosmetycznych marek spotkała się̨ z bardzo negatywnym odbiorem.
Często marka decyduje się na jedną, dodatkową aktywację, która ma zaangażować fanów i zwykle zwieńczona jest konkursem. W takim przypadku, co kilka miesięcy zostaje wybrany inny Influcener, który pasuje do danego produktu, komunikacji i wizerunku. Takie współprace nie wiązką się z tak dużym ryzykiem na tle wizerunkowym, jak akcje ambasadorskie.

Zaufanie do przyszłego promotora marki to kolejna istotna kwestia. Influencer najlepiej wie, jakie treści spodobają się̨ jego odbiorcom. Nie należy narzucać́ mu zmiany stylu komunikacji, a traktować́ jak specjalistę̨ w swojej dziedzinie. Udana kampania influencerska znajduje się pośrodku dania ambasadorowi swobody, a trzymaniem recki na pulsie.

Dziękujemy za poświęcony czas, celem zwrócenia uwagi na model marketingowy w wykorzystaniu Influcenerów.
Przedstawiliśmy tutaj ważne elementy modelu, jednak to nie wszystko.
Najczęstrze błędy w tej dziedzinie są :

 • Kiepski brief,
 • Brak indywidualnego podejścia,
 • Brak zaufania,
 • Niedokładny mapping,
 • Nie chodzi o zasięgi a zaangażowanie odbiorców,
 • Brak wyczucia.

Także bardzo ważne jest zaplanowanie budżetu — koszty, jakie marka poświęca celem realizacji działań z Influcenerami.

Zachęcamy Państwa do współpracy z naszym zespołem, z zainteresowaniem wysłuchamy Państwa potrzeb, na co przygotujemy odpowiednią ofertę, która zapełni Państwa zapotrzebowanie promocyjne i sprzedażowe.
Zachęcamy do kontaktu pod numerem 739 25 99 25 oraz biuro@cooltura.pl

Comments are closed.